Červen 2009

Když chceš jídlo sbírej ovoce

12. června 2009 v 16:45 | honza
Občas od lidí kolem mě slyším názory, že vegetarianství, potažmo veganství je složité, že jednodušší je jíst maso.Že je težké si obstarat vege jídlo, že je to drahé. Pokud jim jde o nejaké vege. speciality nebo paštiky v tubě, pak mají částečně pravdu, ne v každém městě je prodejna kde se dají sehnat vege věci jako tofu či sojové pomazánky apod. Tohle se týká spíš konzumu, protože např: pomazánky jsou věci, které není složité vyrobit akorát to chce věnovat trochu času… Další věcí, která v tom hraje roli je trh. Trh určuje jestli v obchodech ve městech bude víc masa nebo sóji. Jednoduše kdyby většina lidí ve města byli vege. tak bude v obchodech, převažovat zelenina a sója a vege jídlo, samozřejmě by se snížila i cena.
Ale tohle není uplně věc o které chci psát. Spíš bych chtěl srovnat dva postupy získávání potravy. A to konkrétně kuře a košík jablek.

Když chci jablko, jednoduše přijdu ke stromu a utrhnu si ho a zakousnu se. Je to velice jednoduché ve srovnání s procesem při kterém je třeba kuře nejdříve zabít, vykuchat, oškubat a pak uvařit. A to nemluvím o tom, že určitě ne každý konzument kuřat je schopný si vlastní kuře zabít a pak si ho i vykuchat. Dokonce si myslím, že by většinu lidí potom přešla chuť. Všechno tohle se totiž dělá před tím, než se kněmu ten "krásný", čistý, kus anonymního masa dostane. A konzument si pak řekně "kde se asi ty kuřata berou? Asi je vyrábí nějaké stroje nebo něco takového." Takovému zákazníkovi úplně unikají, všechny zákoutí drůběžářského průmyslu. V lepším případě ani neví v jakých podmínkách tihle živí (ano opravdu ŽIVÍ) tvorové žili.
Vraťme se, ale zpátky k jablku. S jablkem je prakticky nulová práce. Úplně geniálně je vymyšlené to, že se dá jíst v syrovém stavu. Taky s neekologickými obaly není třeba si dělat starosti. Existují totiž, dvě možnosti likvidace, tzn. buď jablko sníme celé nebo nebo necháme jen jadérko. Jadérko můžeme vyhodit do lesa a třeba z něj vyroste zase další strom, který bude dávat jablka! No není tohle naprosto fantastické?! Zkuste vyhodit zbytky z kuřete do lesa…myslím, že další kuře z něj těžko vyroste.
Tolik tedy asi moje úvaha ke složitosti vegetariaánství.
Ps: nespadněte ze stromu až budete sbírat jablka…